KAS VYKSTA DIRVOJE KALKINIMO METU?

Jau daugelį metų o taip pat ir šiuolaikinėje žemdirbystėje plačiai naudojamos kalkės dirvožemio pH padidinti, sudarant geresnes sąlygas pasėlių derlingumui. Kalkinimas sukuria palankią dirvožemio terpę skatinačią pasėlių vystymąsi. Kalkinimo naudą galima apibendrinti trimis punktais.

Rakennekalkitusta

1. GERESNIS APRŪPINIMAS MAISTO MEDŽIAGOMIS.

Nuo dirvožemio pH vertės labai priklauso augalų gebėjimas panaudoti maisto medžiagas. Rūgščioje terpėje maisto medžiagos labai stipriai surišamos su dirvožemiu ir augalai jų negali panaudoti, be to, padidėja kenksmingų sunkiųjų metalų tirpumas. Atliekant kalkinimą mažai derlinguose dirvožemiuose galima sumažinti kenksmingą žemės rūgštingumą. Norint gauti gausų ir kokybišką derlių, rupaus akmeningo ir molingo dirvožemio pH turi siekti 6,5, juodžemio ir durpingos žemės pH – 5,8. Šie skaičiai atitinka gerą derlingumo tyrimo klasę, kitaip tariant, patenka į žalią zoną.

2. MIKROORGANIZMŲ VEIKLOS SKATINIMAS.

Aukšta pH vertė reikalinga tam, kad dirvožemyje virtų gyvenimas, o sliekai ir mikroorganizmai skaidytų augalų liekanas. Mikroorganizmai dirvožemio mikrostruktūrą daro puresnę, skatina medžiagų apykaitą, be to, aukštas pH mažina daugelio augalų ligų pasireiškimą.

3. GERESNĖ STRUKTŪRA.

Didelis žemdirbystės iššūkis – kaip pagerinti ir išlaikyti tinkamą dirvožemio struktūrą. Čia ypač svarbų vaidmenį atlieka kalkės. Geros struktūros dirvožemis turi tinkamo dydžio poras, iš kurių augalų šaknys pakankamai pasisavina maistinių medžiagų, vandens ir oro. Kalkinimas ypač pagerina molingos žemės ir pelkingo dirvožemio struktūrą. Geros struktūros žemė greičiau išdžiūsta, todėl galima anksčiau sėti ir naudoti didesnę kultūrinių augalų įvairovę. Sumažėja dirvožemio pasipriešinimas dirbimui ir tuo pačiu degalų sąnaudos.

Nordkalk liming soil

Please contact us for further information

 Artūras  Kiudulas
Artūras Kiudulas
Sales Manager, Latvia & Lithuania
Lithuanian, English, Russian

Leader in Northern Europe

Nordkalk is the leading limestone company in Northern Europe. We deliver essential raw materials to numerous industries, and our solutions contribute to clean air and water as well as productivity of agricultural land.